خرید از سایت مطمئن

خرید از سایت مطمئن مسئله ای است که امروزه در خرید و فروش اینترنتی نقش مهمی در زندگی مدرن انسان ها دارد. فروشگاه های اینترنتی به عنوان جایگزینی برای فروشگاه های سنتی به حساب می آیند و فراتر از مرزهای جغرافیایی مشغول فعالیت هستند. یکی از نکاتی که در خرید اینترنتی باید به آن توجه داشت خرید از سایت مطمئن یا امن است. در ادامه ی این مطلب به ارائه ی اطلاعاتی درباره ی بررسی معتبر بودن سایت می پردازیم.

عوامل مهم در خرید از سایت

هر فروشگاه الکترونیکی باید اطلاعات و امنیت خرید مشتریان خود را تضمین کند. متاسفانه برخی وب سایت ها از امنیت کافی برخوردار نیستند و می توانند عامل پخش بدافزارها باشند، اطلاعات شما را بدزدند و یا هرزنامه ارسال کنند. به همین دلیل لازم است هر فردی پیش از خرید از یک سایت فروشگاهی باید از امنیت آن سایت مطمئن شود. معیارهای مختلفی برای خرید از سایت مطمئن وجود دارند که در ادامه به چند مورد از آن ها می پردازیم.

  1. https

هنگام خرید و یا حتی عضویت در خبرنامه یک سایت باید از امنیت آن مطمئن شد. https یکی از نشانه های مهم امنیت وب سایت است و گواهینامه امنیتی است که نشان می دهد اطلاعات کاربران محفوظ می ماند. زمانی که url سایتی با https شروع می شود به این معنی این است که آن سایت به امنیت اطلاعات کاربران خود اهمیت می دهد و پروتکل امنیتی را رعایت نموده است. پس بهتر است پیش از اینکه اطلاعات مهمی مثل ایمیل، آدرس و شماره تماس خود را در سایتی ثبت کنید از وجود https  در ابتدای آدرس اینترنتی آن سایت مطمئن شوید. جالب است بدانید علاوه براینکه https در امنیت یک سایت اهمیت ویژه ای دارد، در امتیازدهی گوگل نیز دارای اهمیت است.

  1. خرید از سایت مطمئندرباره ی ما و اطلاعات تماس

طبق آمارهای به دست آمده می توان گفت اکثر کاربران به دنبال سایتی هستند که اطلاعات تماس و درباره ی ما دقیقی داشته باشد. تحقیقی نشان می دهد که ۴۴ درصد شرکت کنندگانش، وب سایتی را که شماره تلفن یا اطلاعات تماس ندارد را ترک می کنند. یک سایت امن باید اطلاعاتی مثل آدرس ایمیل، شماره تلفن، آدرس شبکه های اجتماعی و درصورت داشتن مکان فیزیکی آدرس آن را برای کاربران خود به نمایش بگذارد. درست است که این بخش ها به تنهایی نمی توانند اطلاعات شما را در امان نگه دارند، اما وجود آن ها نشان دهنده ی این است که در صورت بروز هرگونه مشکلی شما می توانید با راه های ارتباطی این سایت تماس بگیرید.

  1. نماد الکترونیکی

افراد زیادی در خرید اینترنتی خود به نماد اعتماد الکترونیک که بیانگر امنیت سایت است، توجه می کنند. حدود ۷۹ درصد کاربران نماد الکترونیک را معیار تشخصیص یک سایت امن می دانند و اهمیت ویژه ای برای آن قائل هستند. اما جالب است بدانید که نماد الکترونیک به تنهایی کافی نیست و برای اعتبارسنجی آن باید برروی نماد کلیک کنید تا اطلاعات دقیق مجوز آن نمایش داده شود. نماد الکترونیک یکی از عوامل مهم در ایجاد اعتماد بازدیدکنندگان سایت است و افراد می توانند با مراجعه به سایت نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای دارای نماد الکترونیک را شناسایی کنند.

  1. خرید از سایت مطمئنرتبه ی الکسا

یکی دیگر از عوامل مهمی که نشان دهنده ی یک سایت امن است، رتبه ی الکسا است. رتبه ی الکسا هر سایتی بر اساس میزان بازدیدکنندگان و نرخ پرش کاربران تعیین می شود. هر چه رتبه ی الکسا سایتی به عدد یک نزدیک تر باشد یعنی تعداد بازدیدکنندگان آن سایت بیشتر است. بنابراین رتبه الکسا سایت به طور چشمگیری می تواند بر اطمینان کاربران نسبت به یک فروشگاه اینترنتی تاثیر بگذارد. به طور مثال سایت دیجی کالا که یکی از بزرگترین سایت های فروشگاهی کشور است، رتبه ی سه الکسا در ایران را دارد.

  1. ظاهر و کیفیت فروشگاه اینترنتی

یک سایت مطمئن ظاهر مرتب و زیبایی دارد و اطلاعات آن به صورت کامل و باکیفیت ثبت شده است. زمانی که کاربران برای خرید اینترنتی وارد سایتی می شوند، زیبایی ظاهری سایت تاثیر زیادی بر اطمینان و تصمیم گیری آن ها دارد. به طور مثال سایتی که فونت های به ریخته، رنگ های زننده، نوشته های نامفهوم دارد، هر کاربری را از خرید اینترنتی منصرف می کند.

  1. شبکه های اجتماعی

داشتن شبکه های اجتماعی یکی از امتیازهای فروشگاهای الکترونیکی به حساب می آید و باعث می شود کاربران آن را به عنوان سایت امن یاد کنند. زمانی که شبکه های اجتماعی یک کسب و کار فعال و به روز باشند، بازدیدکنندگان تمایل بیشتری به خرید از آن سایت را دارند.

  1. سرعت سایت

یکی از مهمترین معیارهای کاربران برای خرید از سایت مطمئن ، سرعت آن سایت است. زمانی را در نظر بگیرید که بازدیدکننده برای دیدن محصولات مختلف وارد یک سایت فروشگاهی می شود، اگر سرعت این سایت کم باشد و لود شدن آن بیشتر از ده ثانیه طول بکشد، حتما کاربر صفحه را می بندد و سراغ سایت دیگری می رود. جالب است بدانید این سرعت سایت برای گوگل نیز دارای اهمیت زیادی است و هنگامی که سرعت سایتی کم باشد به آن امتیاز منفی می دهد.

  1. فعال بودن سایت

کاربران از سایتی به عنوان سایت امن یاد می کنند، که پیوسته درحال بروزرسانی باشد. سایت فعال سایتی است که به طور مرتب محتوای جدید می گذارد و کاربران زیادی زیر پست های آن نظر می گذارند.

  1. مراقبت از علائم بدافزار

جالب است بدانید حتی اگر یک سایت دارای گواهینامه ssl، اطلاعات کامل تماس با ما، نماد اعتماد الکترونیک و … باشد، ممکن است آلوده به بدافزار باشد. برای جلوگیری از این بدافزارها لازم است در فضای الکترونیک کمی محتاط تر بروید. پنجره های حاوی پیام های عجیب و غریب که هنگام ورود به یک سایت باز می شوند، مشکوک به بدافزار هستند و تا جایی که می توانید نباید بر روی آن ها کلیک کنید. برخی از مرورگرهای محبوب در رابطه با سایت های مشکوک به کاربران هشدار می دهند و آن ها را از ورود به چنین سایت هایی منع می کند.

کلام آخر

خوشبختانه امروزه خرید و فروش الکترونیکی اهمیت زیادی پیدا کرده است و توانسته بخش زیادی از نیاز های مردم را برطرف کند. افراد می توانند با بررسی معتبر بودن سایت از آن خرید کنند و دیگر نگران سوءاستفاده سودجویان سایبری نباشند. یکی دیگر از عواملی که در خرید اینترنتی باید به آن توجه کنید، استفاده از دستگاه های شخصی در خرید است و تا جایی که ممکن است به کافی نت ها مراجعه نکنید. شما می توانید با رعایت این نکات خرید اینترنتی امنی انجام دهید و در توسعه کسب و کارهای اینترنتی نقش موثری داشته باشید.