چهار چوب طراحی سایت

چهار چوب طراحی سایت

طراحی سایتی جذاب، با دسترسی آسان نیازمند طراحی خوب گرافیکی، ساختاری و متناسب، قالب مناسب و منطقی و مطالبی گیرا می باشد. چهارچوب کلی از طراحی سایت عباتند از : مطالب سایت، سازگاری با مرورگرهای مختلف، گرافیک و تصاویر مناسب، رنگهای مناسب برای پیش زمینه سایت، ساختار سایت، لینکها و خلاصه مطالب سایت می باشد.

مطالب سایت

برای اینکه بازدیدکنندگان، سایت شما را بعنوان منبعی از اطلاعات ارزشمند و معتبر بدانند باید غلط های املایی و گرامری در سایت خود نداشته باشید زیرا در صورت داشتن این ایرادات خیلی سریع از اعتبار سایت شما کاسته خواهد شد. بسیاری از کاربران از اینترنت بعنوان منبعی از اطلاعات استفاده می کنند پس سعی کنید در محتوای سایت خود نیازهای کاربر را بر طرف کرده باشید تا آنها به سایتهای دیگر نروند و نیازشان در سایت شما برطرف شود. یکی از نکات در چهارچوب طراحی سایت رعایت این نکته می باشد.

سازگار بودن با مرورگرهای مختلف

همانطور که میدانید مرورگرهای متفاوتی وجود دارند، بنابراین سایت شما باید طوری طراحی شود تا با اخرین نسخه اکثر این مرورگرها بخوبی کار کند. بسیاری از کاربران اینترنت ممکن است با تلفن همراه خود وارد اینترنت شوند بنابراین باید سایت رسپانسیو باشد تا در هر سیستم و دستگاهی خود را تطبیق دهد. در نظر داشته باشید که طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که صفحات سایت شما حداقل با مرورگرهای اصلی همانند Internet Explorer و firefox و opera بخوبی کار کند.

گرافیک و تصاویر

تجربه نشان داده که کاربران اینترنتی صبر زیادی ندارند و در صورتیکه زمان بارگذاری صفحات سایت شما بیش از ۱۰ ثانیه زمان ببرد بلافاصله سایت شما رو خواهند بست و به سراغ سایت دیگری خواهند رفت که زودتر بارگذاری شود. تصاویر و فایلهای گرافیکی در سایت خود را با کمترین حجم ممکن، بهینه سازی کنید تا سایت سریعتر بارگذاری شود. بهتر است که اندازه طولی تمام تصاویر در یک صفحه از سایت برابر باشد و حجم تصاویر کمتر از ۱۰۰ کیلوبایت باشد و حتما برای تصاویر خود از تگ alt استفاده نمایید که اگر کاربران نمایش تصاویر را در مرورگرهای خودشان خاموش کرده اند بدانند که تصاویر برای چه مقاصدی استفاده شده است.

رنگهای پیش زمینه

اگر برای پیش زمینه خود از رنگی بجر سفید استفاده می کنید، مطمین شوید که رنگ لینکها را تعریف کرده باشید زیرا اگر شما اینکار را انجام دهید تنظیمات پیش فرض در مرورگرهای کاربران این رنگ را مشخص خواهد کرد و در برخی از موارد این موضوع می تواند سبب ناخوانایی در لینک ها شود.

مالتی مدیا

برنامه های مالتی مدیا ترکیبی از فیلم های فلش، ویدئو کلیپ ها و موسیقی های پیش زمینه هستند. سعی کنید در طراحی سایت خود از پخش کننده های استاندارد استفاده کنید تا بازدیدکنندگان بتوانند فایلهای مالتی مدیا را متوقف کنند یا رد نمایند. این باعث می شود که کاربرانی که سرعت اینترنت پایینی دارند یا سیستم انها مالتی مدیا را پشتیبانی نمی کند چنین فایلهایی را در سایت نادیده بگیرند.سعی نمایید که فایلهای مهم درون فیلم ویدئویی خود را بصورت متنی در سایت قرار دهید که اگر بازدید کننده نتوانست فیلم شما را مشاهده کند بتواند از اطلاعات این فایل مطلع شود یا اینکه لینکی برای دانلود این فایل در سایت قرار دهید.

چهار چوب طراحی سایت

ساختار سایت

تجربه نشان داده است که کاربران سایتهایی که ساده تر و قابل فهم تر هست را بیشتر می پسندند، اگر کاربری نتواند اطلاعات مورد نیاز خود را در سایت شما به دست اورد بلافاصله سایت شما را ترک خواهد کرد.

لینک ها

لینک های سایت خود را هر چند وقت یکبار بررسی نمایید تا مطمئن شوید که بخوبی کار می کنند و لینکی شکسته نباشد.

فریم ها

پیشنهاد می کنم که در سایت خود از فریم ها استفاده نکنید زیرا فریم ها کار bookmark صفحات سایت شما را سخت می کنند.

خلاصه مطالب

در طراحی سایت خود مهمترین نکته این است که اطلاعات و خدمات ارزشمندی که کاربران نیاز دارند را به آنها ارائه نمایید.