چرا گوگل سایت شما را از فهرست ایندکس خارج نموده

چطور به وضعیت قبلی خود در گوگل برسیم و چه کاری انجام بدیم که سایت ما توسط گوگل ایندکس شود؟ برای بسیاری از شما وبمستران عزیز این اتفاق رخ داده که به دلایلی وب سایت شما از فهرست ایندکس گوگل خارج شده و سایت شما دچار مشکل شده است و در جهت رفع این مسئله هستید. سوالی که برای اکثر شما پیش آمده :

چرا گوگل سایت شما را از فهرست ایندکس خارج نموده ؟!

ممکن است که گوگل جریمه دستی را در مورد سایت شما انجام داده یا احتمالا خطایی را در کدهای سایت شما ایجاد شده و همین امر باعث خارج شدن سایت از ایندکس گوگل شده است.

اگر سایت دچار جریمه دستی شده است، معمولا در کنسول جستجوی گوگل اعلانی برایتان ارسال می گردد و در برخی از موارد علت این جریمه مشخص می شود.

چرا گوگل سایت شما را از فهرست ایندکس خارج نموده

 لینک های غیرطبیعی به سایت یا از سایت شما به سایت های دیگر:

۱- کسب لینک های داخلی زیاد در سایت در بازه زمانی بسیار کوتاه. برای  گوگل اینکار به معنای خرید لینک است.

۲- پست مهمان بی ارزش

۳- پست گذاری اسپم در وبلاگ ها

۴- شرکت در تعویض لینک ها

پیشنهادات ذیل در جهت رفع این مشکل ارائه می شود:

مشکلات مربوط به لینک های غیرطبیعی

اگر به خاطر کسب لینک های غیر طبیعی دچار جریمه دستی گوگل شده است اولین کاری که باید انجام دهید بررسی پروفایل بک لینک های سایت است. در طول این فرایند، باید ببینید چه لینک های مرتبط و طبیعی هستند  و کدام یک ظاهر اسپم دارند. با انجام این آنالیز می توانید به فهرستی از بک لینک ها دست پیدا کنید و آن ها را در کنسول جستجوی گوگل رد نمایید. خوب بعد آن می توانید فایل تجدید نظر را برای گوگل ارسال کنید و بگویید اقداماتی را برای برطرف کردن مشکل انجام داده اید.

چرا گوگل سایت شما را از فهرست ایندکس خارج نموده

مشکلات مربوط به محتوا

در نظر داشته باشید که املا و گرامر نادرست محتوا نیز می تواند تاثیر منفی بر روی رتبه سایت شما داشته باشد. این موارد بر خلاف قوانین گوگل هستند. محتوای اسپم، محتوای بی کیفیت نمی توانند ارزشی برای سایت شما به همراه داشته باشند.

شناسایی محتوای تکراری برای برخی از وبمسترها دشوار است. برای اینکه این کار برای شما راحت تر انجام شود از یکی از ابزارهای خزنده سئو بنام  Screaming Frog استفاده کنید تا بتوانید چنین صفحاتی را به سرعت بیابید. بعد از اینکه چنین صفحاتی را شناسایی کردید باید زمانی را برای توسعه محتوای ارزشمند اختصاص دهید یا این صفحات بی کیفیت را حذف نمایید.  بعد از انجام این مراحل، می توانید فایل تجدید نظر را برای گوگل ارسال کنید.

کلاکینگ(Cloaking):

اگر دو مجموعه محتوا یا URL  متفاوت برای موتورهای جستجو و کاربران فراهم آورده اید با شرایطی مواجه خواهید شد که به آن کلاکینگ می گویند.  این موضوع باعث جریمه دستی سایت می شود.

 سایر علت هایی که باعث خارج شدن سایت از ایندکس گوگل می شود:

خودتان به گوگل گفته اید سایت را از ایندکس درآورد؟

اگر به طور تصادفی از دستورات noindex بر روی صفحات سایت استفاده کرده باشید گوگل آن صفحه را از نتایج خود حذف می کند. شما می توانید این موضوع را با بررسی تگ هد <head> هر صفحه از سایت بررسی نمایید. اگر از دستور noindex استفاده کرده اید کدی شبیه زیر خواهید داشت:

meta name= robots content= noindex

سرور شما دچار مشکل شده است؟

اگر سایت برای یک بازه زمانی خاص DOWN  شده باشد، ممکن است از نتایج گوگل حذف شود.

گوگل اخیرا الگوریتم های خود را تغییر داده است؟

انتشار الگوریتم جدید از طرف گوگل ممکن است تغییرات زیادی روی سایت شما ایجاد کند. ببینید ایا گوگل اخیرا الگوریتمی منتشر کرده است یا خیر.بهترین کار این است که تغییرات ایجاد شده را با به روزرسانی اخیر گوگل مقایسه کنید. ابزار Panguin یک منبع رایگان عالی برای اینکار است.

بعد از بررسی مشکلات بالا، مراحل زیر را مدنظر داشته باشید:

  • فایل تجدید نظر را برای جریمه دستی ثبت کنید: اگر سایت شما به خاطر رعایت نکردن دستورات بیان شده از طرف گوگل از حالت ایندکس خارج شده است بهتر است فایل تجدید نظر را ثبت کنید. مطمئن شوید که همه مشکلات موجود را برطرف کرده اید.
  • نقشه سایت را در گوگل ثبت کنید: اگر سایت شما به خاطر دلایل دیگری از ایندکس خارج شده، می توانید نقشه سایت را دوباره ثبت کنید تا فرایند ایندکس مجدد آغاز شود
  • به دنبال روش های جایگزین برای کسب ترافیک سایت باشید: استفاده از رسانه های اجتماعی یک روش عالی برای جذب ترافیک رایگان هستند.