سایت یا اینستاگرام؟ کدام‌ یک برای کسب‌ و کارها مناسب‌تر است؟

سایت یا اینستاگرام ؟

سایت یا اینستاگرام؟ کدام‌ یک برای کسب‌ و کارها مناسب‌تر است؟

کدام یک برای کسب و کارها مناسب تر است ؟

یکی از سوالات پر تکراری است که توسط افراد مختلف برای راه اندازی کسب و کارشان از مشاورین و افراد فعال در این حوزه پرسیده می شود و خوب با وجود ابراز تاسف در این رابطه اکثر اوقات طراحان وب سایت ها سعی در طرفداری از حرفه خود دارند و مدیران پیج  های اینستاگرامی نیز سعی می کنند کفه ترازو را به سمت خودشان سنگین کنند و مسلم است که این موارد در نقد این موضوع مهم تاثیر منفی می گذارد و موجب گیج شدن بسیاری از افرادکه قصد ورود به این حوزه را دارند می شود.

ما در این مطلب قصد داریم با نگاهی کاملا منصفانه این موضوع مهم را بررسی کنیم و مزایا و معایب هر دو مورد یعنی وب سایت و اینستاگرام را در رابطه با کسب و کارها به شما بگوییم. خوب ما قرار است وب سایت و اینستاگرام را در چند مورد مهم با یکدیگر بررسی کنیم لطفا تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

سایت یا اینستاگرام

دسته بندی محصولات

 وب سایت : شما در یک وب سایت امکان دسته بندی انواع محصولات خود را دارا هستید و می توانید محصولات مشابه همرنگ یا با یک برند را در دسته بندی های خاص و مورد نظر خود قرار دهید.

اما در اینستاگرام امکان دسته بندی محصولات خود را ندارید و مشتریان و  دنبال کننده های شما باید تمام پست های شما را زیر و رو کنند تا محصول مورد نظرشان را پیدا کنند.

به روزرسانی موجودی و قیمت محصولات

وب سایت : در یک وب سایت شما هر لحظه که بخواهید می توانید مواردی مثل قیمت و موجودی انبار را به راحتی اصلاح کنید و یا موجودی محصولات را در سایت خود مشخص کنید تا بصورت خودکار بعد از خرید از لیست موجودی انبار شما کسر شود و در نهایت پیام موجودی در انبار نیست را به مشتری نمایش دهید و دیگر نیازی به چک روزانه نداشته باشید.

اینستاگرام : در اینستاگرام برای تغییر قیمت و موجودی محصولات نیاز به ویرایش کامل پست خود دارید و باید کپشن آن را عوض کنید و نمی توانید موجودی را به صورت خودکار بگذارید و متاسفانه باید گفت که این مشکل کوچکی نیست.

سایت یا اینستاگرام

پرداخت از طریق درگاه های بانکی

وب سایت: شما با دریافت کردن نماد اعتماد سایت، به صورت کاملا قانونی به درگاه های بانکی متصل خواهید شد و این موضوع باعث پرداخت راحت مبالغ محصولات از طرف مشتریان شما می شود.

اینستاگرام: شما در اینستاگرام برخلاف وب سایت نمی توانید به صورت خودکار به درگاه های بانکی متصل شوید و خوب این مسئله دارای اهمیت کمی هم نیست و کار شما را سخت تر می کند.

امکان جستجو محصولات

وب سایت: دراکثر وب سایت ها قابلیت و امکان جستجو محصولات برای مشتریان و کاربران فراهم می شود و آنها مستلزم به جستجوی کالای مورد نیازشان در بین چندین محصول نیستند و اگر هم یک سایت این قابلیت را ندارد به سهولت و با مراجعه به فرد متخصص می توانید این قابلیت را به سایت خود اضافه کنید و سطح سایت خود را بالاتر ببرید.

اینستاگرام: در اینستاگرام شما امکان جستجو محصولات به صورت خودکار را ندارید و برای پیدا کردن محصول مورد نظر باید تمام پست های صفحه تبلیغاتی را مشاهده و بررسی کنید که گاهی اوقات کار مشکلی است.

هزینه اولیه

وب سایت: برای راه اندازی اولیه یک وب سایت شما نیاز دارید هزینه کنید و فردی متخصص را برای کار خود پیدا کنید تا کار شما طبق اصول انجام دهد.

ولی در اینستاگرام یک فرد صاحب کسب و کار خیلی راحت می تواند در اینستاگرام در عرض چند دقیقه یک صفحه کاربری درست کند و برخلاف وب سایت نیاز به پرداخت کردن هیچ هزینه ای در ابتدای کارندارد. (برای تبلیغات و خرید دنبال کننده نیاز به هزینه کردن دارید)

سایت یا اینستاگرام

امنیت کسب وکار

وب سایت:در این مورد برخلاف اینستاگرام که شما به پایگاه داده  دسترسی ندارید در وب ‌سایت پایگاه داده در اختیار شماست و با بوجود آمدن هر مشکلی می‌توانید از اطلاعات آخرین بک‌آپ خود استفاده کنید، از پایگاه داده کمک بگیرید تا اختیار کامل وب‌سایت  را به دست آورید.

اما در اینستاگرام امکان هک شدن یک پیج بسیار بالا است خصوصا اگر که پیج یک شخص معروف یا یک پیج  با دنبال کننده های بالا باشد و خوب این مسئله کوچکی نیست و در روند پیشرفت شما تاثیرگذار خواهد بود.

جلب اعتماد مشتریان

وب سایت : شما در یک وب سایت با دریافت کردن نماد اعتماد سایت می توانید وب سایت خود را قانونی و دارای بسیاری از ویژگی های مفید کنید به علاوه این کار باعث جلب اعتماد مشتریان می شود.

اما در اینستاگرام صاحبان مشاغل نیاز دارند تمام مدارک از خرید های قبلی مشتریان خود و خدماتی که کامل به آنها ارائه دادند را در صفحه خود بگذارند تا اعتماد مشتریان خود را جلب کنند.

مشکلات فیلترینگ

وب سایت: در یک وبسایت اگر شما کاملا طبق قوانین عمل کنید هیچ خطر فیلتری برای شما بوجود نخواهد آمد.

ولی در اینستاگرام این شبکه اجتماعی چون برون مرزی است خبر های زیادی در رابطه فیلتر شدن آن وجود دارد که امیدواریم به سرنوشت تلگرام دچار نشود.

امکانات برای معرفی برند

وب سایت: در وب سایت شما می توانید برند خودتان را هوشمندانه تر و همچنین خلاقانه تر معرفی کنید و مشتریان تان را بیش از پیش به سمت خود جذب کنید.

ولی در اینستاگرام امکانات شما برای  معرفی برند کاری کمی محدود تر است.

در پایان مطالب و مقایسه وب سایت و  اینستاگرام و گفتن تمام مزایا و معایب هر کدام سخنی را ضمیمه مطلب می کنیم. باید گفت که اینستاگرام و وب سایت هر دو لازمه یک کسب و کار موفق  هستند و با توجه به موارد گفته شده اینستاگرام همانند مکمل سایت شما است پس از فعالیت در آن نیز غافل نشوید.

گروه انفورماتیک کیان تک با سابقه طراحی سایت مشهد و سئو سایت مشهد اطلاعات متفاوتی را برای مخاطبین خود فراهم کرده است. امیدواریم که توانسته باشیم تفاوت بین سایت یا اینستاگرام را بخوبی برای شما مطرح کرده باشیم. بسیاری از مخاطبین همواره به دنبال پاسخی برای این سوال هستن که آیا سایت یا اینستاگرام کدامیک بهتر است؟

امیدوارم که با خواندن این مطلب به پاسخ این سوال رسیده باشید.