بهینه‌سازی تصاویر وبسایت

بهینه‌سازی تصاویر وبسایت و استفاده از تصاویر با کیفیت در میان متن‌‌ها و محتواهای یک وب‌سایت بسیار تاثیرگذار و کمک ‌کننده در پیشرفت آن وب‌سایت است و کمک شایانی به خوانایی و جذابیت بیش از پیش نوشته‌ها نزد کاربران می‌کند.

همچنین بهره‌گیری از جادوی تصویر در میان متن‌ علاوه بر جلب رضایت کاربران از مطالب باعث می‌شود دیدگاه گوگل نسبت به یک وب‌سایت مثبت و با اطمینان شود بدین ترتیب که گوگل مطمئن می‌شود صاحبان وب‌سایت برای رضایت کاربران و گوگل از وب‌سایت‌شان ارزش قائل هستند و تلاش می‌کنند تا اطمینان خاطر آنها را با استفاده از تکنیک‌های کلاه سفید جلب کنند و قصد فریب دادن آنها را ندارند.
اگر دوست دارید بیشتر با تاثیرات و کاربرد‌های بهینه‌سازی تصاویر در وب‌سایت آشنا شوید لطفا تا انتها این مطلب همراه ما باشید و ما را همراهی کنید.

بهینه‌سازی تصاویر وبسایت (Seo Image) چیست ؟

برای بارگذاری سریعتر یک تصویر در فضای اینترنت باید آن را بهینه‌سازی کرد و بهینه‌سازی یک تصویر به زبان ساده کاهش حجم و مقدار آن (منظور از مقدار به هیچ عنوان سایز و ابعاد تصویر نیست!) است.

همچنین لازم به ذکر است که انتخاب فرمت مناسب برای عکس‌ها در بهینه‌سازی تصاویر بسیار تاثیرگذار است و تعدادی از فرمت‌های مرسوم و کاربردی برای تصاویر JPEG، JFIF، PNG GIF، TIF ،TIFF هستند و دو فرمت از میان این لیست به بقیه ارجعیت دارند و به زبان ساده بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند این قالب‌ها JPEG ، PNG هستند.

یک تیر دو نشان (بهینه‌سازی تصاویر، بهبود تجربه کاربری)

کمتر کسی در حوزه طراحی‌سایت پیدا می‌شود که از اهمیت نرخ پرش و نرخ خروج وب‌سایت بر رتبه و جایگاه آن آگاه نباشد و نداند که برای دستیابی به موفقیت و جایگاه بالا در موتور‌های جستجو گوگل باید تا حد توان تلاش و کوشش کند که نرخ پرش و نرخ خروج وب‌سایت‌ را کاهش دهد.

در این بخش همانند سر تیتر بیان شده می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه با یک تیر دو نشان بزنید، همانطور که در مقدمه بیان شد بهینه‌سازی تصاویر و عکس‌ها باعث جلب رضایت کاربران و گوگل می‌شود و در این بخش می‌خواهیم با بیان یک مثال بگوییم بهینه‌سازی تصاویر میان متن‌ها و محتواها چگونه به بهبود تجربه کاربری کاربران وب‌سایت کمک می‌کند.

بهینه‌سازی تصاویر

یک نفر مرورگر کروم را باز می‌کند و عبارت ” پاک کردن لکه خودکار از روی لباس ” را در فیلد تایپ و سپس جستجو می‌کند، بر روی لینک اولین وب‌سایت کلیک می‌کند و سایت با کمی تاخیر بارگذاری می‌شود و کاربر بلافاصله به سراغ خواندن مطالب می‌رود اوه خدای من! تصویر آموزشی با گذشت زمان نسبتا طولانی باز نمی‌شود و شخص با ناراحتی تصمیم می‌گیرد به سراغ پیشنهاد بعدی گوگل برود و وب‌سایت فعلی را ترک می‌کند واین مسئله باعث افت آن سایت خواهد شد زیرا نرخ پرش در این سایت بالا خواهد رفت.

شخص دیگری مرورگر کروم را باز می‌کند و عبارت ” پاک کردن لکه خودکار از روی لباس” را در فیلد تایپ و سپس جستجو می‌کند، بر روی لینک اولین وب‌سایت کلیک می‌کند و وب‌سایت با سرعت بارگذاری می‌شود و شخص بلافاصله به سراغ خواندن مطالب می‌رود و از با کیفیت بودن عکس‌ها احساس رضایت و محترم شمرده شدن را دریافت می‌کند و پس از خواندن مطلب و دریافت اینکه چگونه می‌تواند لکه خودکار را از روی ‌پیراهن‌اش پاک کند به مطلب امتیاز می‌دهد و پس از آن با احساس رضایت از وب‌سایت به سراغ صفحه اصلی می‌رود و این ماندگاری در سایت باعث بالا رفتن رتبه سایت در گوگل خواهد شد.

بهبود تجربه کاربری

همانطور که در مثال بیان شده متوجه شدید بهینه‌سازی و کیفیت عکس‌ها تاثیر بسیار زیادی بر رضایت کاربران از وب‌سایت می‌گذارد و در نهایت این میزان لذت و رضایت کاربران از مطالب (تجربه کاربری مناسب) است که تعیین کننده میزان نرخ پرش و نرخ خروج یک وب‌سایت است.

البته از این نکته غافل نشویم که همیشه احساس رضایت کارساز نیست و در کنار جلب رضایت کاربران باید تلاش کنید با نوشتن متن مناسب و تشکر از آنها بابت وقتی که گذاشتند و مطالب شما را خواندند به آنها حس احترام را هدیه دهید. استفاده از عکس‌های با کیفیت و بهینه‌سازی شده با قالب‌های مناسب به میزان محتوا‌ها و متن‌های با کیفیت در وب‎سایت مهم است و باعث ایجاد احساس رضایتمندی و محترم شمرده‌شدن در کاربران می‌شود.

چگونه بهینه‌سازی تصاویر وبسایت را انجام دهیم ؟

یافتن تصویر مناسب

امروزه تعدادی از صاحبان کسب‌و‌کار و طراحان ‌وب‌سایت داشتن عکاس وگرفتن عکس‌های خاص از محصولات را امری غیر ضروری می‌دانند و معتقد هستند استفاده از عکس‌های با کیفیت و بهینه‌سازی شده تاثیر چندانی در موفقیت وب‌سایت ندارند، البته لازم به ذکر است که این نوع تفکر از کمبود بودجه در کسب‌و‌کار سرچشمه می‌گیرد و این افراد می‌خواهند با استفاده از عکس‌های نه چندان جذاب جای تیم عکاسی را پر کنند.

ما در این مطلب قصد داریم به شما چند وب‌سایت معتبر و جذاب را معرفی کنیم که هر کدام از آنها عکس‌های با کیفیت را به طور رایگان در دسترس عموم قرار می‌دهند و بهترین پیشنهاد برای کسب‌وکا‌رهایی هستند که بودجه کافی برای استخدام تیم عکاسی را ندارند.

Pexels ، Dribble

نام‌گذاری تصویر

Google Imageیکی ازسرویس‌های گوگل است و کار آن جستجو تصاویر است. در نتیجه شما باید نام‌های مناسب برای تصاویر انتخاب کنید چرا که هیچ شخص عاقلی محتوا مورد نظرش را با اعداد نامفهوم در گوگل جستجو نمی‌کند و شما باید به نام‌‌گذاری تصاویر دقت کنید چرا که این نکته بسیار حائز اهمیت است.

این نکته غیر قابل انکار است که شما می‌توانید مخاطب را با استفاده از عکس‌های با کیفیت در وب‌سایت‌تان نگه دارید اما باید بدانید نام‌گذاری صحیح عکس‌ها همانند کیفیت عکس‌ها و بهینه‌سازی آنها در پیشرفت وب‌سایت مهم است و بارگذاری عکس‎‌های با کیفیت با همان نام دوربین کار ساده‌ای است اما چندان معقول نیست و باید زمان صرف کرد و نام گذاری تصاویر را به صورت اصولی انجام داد.

انتخاب Tag Alt مناسب

استفاده از تگ  Altبهترین راه موجود برای نمایش تصاویر وب‌سایت در میان نتایج جستجوی گوگل است و این عبارت هنگام عبور نشانگر موس از روی تصاویر نمایش داده می‌شود و کاربر می‌تواند ارتباط تصویر با محتوا و متن را بهتر درک کند .

تگ Alt متنی که درهنگام خطا اجرای تصاویر به عنوان جایگزین نمایش داده می‌شود.

کاهش حجم تصاویر

همانطور که می‌دانید برای کاهش نرخ خروج و نرخ پرش وب‌سایت باید سایت را بهینه‌سازی کرد و میزان حجم تصاویر هم نقش مهمی بر سرعت بارگذاری وب‌سایت دارد و کاهش حجم تصاویر و بهینه‌سازی آنها باعث می‌شود سرعت بارگذاری وب‌سایت بالا برود و نرخ خروج و نرخ پرش کاهش پیدا کند که این اتفاق برای یک کسب‌وکار بسیار مثبت است.

در مرحله آخر پس از کاهش حجم عکس‌ها و بارگذاری آنها در وب‌سایت بهتر است سرعت بارگذاری آنها در وب‌سایت چک کنید تا خیالتان راحت شود که میزان زمان بارگذاری مطالب و تصاویر به همان میزان دلخواه شما است.

سخن پایانی طراحی سایت کیان تک

الگوریتم‌ها ، سرویس‌ها و موتور‌های جستجو گوگل همواره در حال تغییر و بروز شدن هستند در نتیجه ما اطلاعی نداریم که در آینده اهمیت تصاویر و بهینه‌سازی آنها برای گوگل چه میزان مهم است پس بهتر است از همین الان به سمت تغییر بروید و تاثیر تصاویر بر پیشرفت جایگاه در گوگل را دست کم نگیرید چرا که امروزه اکثر فعالان در این حوزه وقت‌شان را برای متن‌ها و محتوا‌ها می‌گذارند و اهمیت زیادی به تصاویر و بهینه‌سازی آنها نمی‌دهند.

پیشنهاد طراحی سایت کیان تک برای شما این است که متفاوت باشید و از این تفاوت احساس بدی نداشته باشید چرا که اکثر مردم فقط از یکدیگر تقلید می‌کنند و نسبت به تغییرات گارد بسته دارند. بهینه‌سازی تصاویر وبسایت یکی از این نکات مهم در طراحی سایت شما است.

ما در تیم کاری کیان‌تک خواهان پیشرفت شما همراهان گرامی هستیم و از شما سپاسگزاریم که تا پایان مطلب با نگاه گرمتان ما را همراهی کردید.