سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد

سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد ؟ در جواب این سوال میتوان اینچنین مثالی را زد، زمانی که از یک رستوران غذا سفارش می دهیم، هر دقیقه تاخیر پیش خدمت، تاثیری منفی  بر ذهنیت ما نسبت به آن رستوران می گذارد. این اتفاق در بازدید سایت نیز می افتد، سرعت کم سایت باعث ایجاد تجربه منفی کاربری، کاهش ترافیک سایت و پایین آمدن رتبه آن می شود.

یکی از عوامل موثر در سئو، بالا بردن سرعت سایت است. سرعت پایین سایت، باعث ایجاد تجربه کاربری بد می شود و آمار بازدیدکنندگان سایت را کاهش می دهد. این موضوع در صورتی است که اگر سرعت سایت بالا باشد، ترافیک سایت بیشتر می شود و نرخ تبدیل افزایش پیدا می کند. بنابراین، هر فرد حرفه ای باید به فکر افزایش سرعت لود صفحات سایتش باشد. بالا بردن سرعت ایندکس مطالب در گوگل نیز مقاله ای هست که قبلا برای شما ارائه کردیم و در این مقاله به پاسخ این سوال که چرا سرعت سایت تاثیر زیادی بر موافقیت ما دارد پاسخ خواهیم داد.

آیا سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد

تاثیر سرعت سایت بر نرخ تبدیل

مطالعات مختلف نشان می دهد که سرعت سایت تاثیر زیادی بر نرخ تبدیل دارد. زمانی که سایت ما سرعت خوبی داشته باشد، شانس بیشتری برای تبدیل مشتریان بالقوه خود به مشتریان بالفعل داریم. در تعریفی دیگر می توان گفت: ما با ایجاد تجربه ی کاربری خوب برای بازدید کنندگان سایتمان، می توانیم آن ها را به مشتریان خود تبدیل کنیم.

نرخ پرش کاربر  (Bounce rate)

نرخ پرش کاربر که برخی به آن نرخ نفرت هم می گویند، بیانگر درصد کاربرانی است که پس از مشاهده یک صفحه از سایت، آن را ترک می کنند. زمانی که سرعت یک سایت کم باشد، نرخ پرش کاربران زیاد می شود، به طوری که اگر یک صفحه بعد از چهار ثانیه باز نشود، احتمالا کاربر پنجره را می بندد و از سایت خارج می شود.

تاثیر سرعت سایت بر سئو

امروزه رضایت کاربر از اولویت های موتور جستجوگر گوگل است، و به همین دلیل گوگل اهمیت زیادی برای سرعت سایت قائل است. گفتنی است سرعت سایت در دستگاه تلفن همراه نیز در سئو از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانیکه سایت ما با سرعت پایین لود شود کاربر از سایت خارج می شود و این مسئله در سئو سایت تاثیر منفی خواهد داشت. لازم است بدانید نه تنها سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد بلکه بر روی سئو سایت نیز بسیار اثر مثبت خواهد داشت.

تاثیر بالابردن سرعت سایت بر تجربه کاربری

زمانی که کاربری به صفحه سایت ما مراجعه می کند تا پاسخ سوالش را بیابد، سرعت کند سایت و پاسخگویی ضعیف ما باعث ایجاد یک تجربه کاربری بد برای او می شود. طبق استاندارد، حداکثر زمانی که برای لود یک صفحه در نظر گرفته شده، چهار ثانیه است. جالب است بدانید اگر لود یک صفحه بیشتر از ده ثانیه طول بکشد، امکان دارد کاربر برای همیشه سایت ما را ترک کند.

سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد

چه عواملی بر سرعت سایت تأثیر می گذارد؟

وزن صفحه

میزان اطلاعاتی که یک وب سایت باید لود کند، تاثیر زیادی بر عملکرد سایت دارد. فایل های بزرگ Javascript، محتوای ویدئویی، فایل های سنگین CSS و عکس های بزرگ، همه باعث افزایش وزن یک صفحه می شوند و به طور چشمگیری سرعت بارگزاری آن را کاهش می دهند.

هاست

یکی از مهمترین عواملی که بر سرعت سایت تاثیر دارد، کیفیت هاست است. بهتر است زمانی که می خواهیم یک هاست را انتخاب کنیم، به سابقه ی شرکت سرویس دهنده و خدمات پشتیبانی آن توجه کنیم. انتخاب هاست اشتراکی به دلیل قیمت کم تر آن، اشتباهی بزرگ است که در آینده مشکلات زیادی برای سایت های پر بازدید ایجاد می کند.

تست سرعت سایت

خوشبختانه، امروزه سایت ها و افزونه های زیادی هستند که خدمات تست سرعت سایت را به صورت رایگان انجام می دهند. این ابزارها به ما کمک می کنند بدانیم، چگونه سرعت لود سایت را بالا ببریم. در ادامه ی این مطلب به معرفی چند مورد از آن ها می پردازیم. سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت دارد و این مسئله با تست سرعت سایت مشخص می شود.

GTmetrix

یکی از معتبرترین سایت هایی که خدمات تست سرعت سایت را ارائه می دهد، سایت GTmetrix است. این سایت تمامی عواملی را که باعث کاهش سرعت سایت شده اند نشان می دهد و راه حل های رفع آن ها را به ما می گوید.

Web Page Analyzer

یکی دیگر از ابزارهای تست سرعت سایت که کاربری ساده ای دارد، سایت Web Page Analyzer است. این ابزار به ما کمک می کند، راه های افزایش سرعت لود صفحات سایتمان را بدانیم.

YSlow

این سایت ابزاری است که به کمک آن می توانیم سرعت سایتمان را بر اساس الگوریتم های یاهو بررسی و بهینه سازی کنیم.

WebpageText

یکی از ابزارهای سریع که به کمک آن می توانیم سرعت سایتمان را بررسی کنیم، WebPageText  است.

چگونه سرعت سایت را افزایش دهیم؟

با وجود اهمیت زیاد سرعت سایت و تاثیر آن بر رتبه سایت، هر فرد حرفه ای به دنبال بالا بردن سرعت سایت خود است. اگر بخواهیم به طور خلاصه به برخی از راه های افزایش سرعت سایت بپردازیم، عبارتند از:

حجم عکس ها را کاهش دهیم

یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر سرعت لود سایت دارد، حجم عکس های موجود در آن صفحه است. برای اینکه سرعت سایتمان را افزایش دهیم، بهتر است حجم عکس را قبل از آپلود آن کاهش دهیم. ابزارهای کمکی زیادی وجود دارند که به ما کمک می کنند حجم عکس را کاهش دهیم و فرمت آن را عوض کنیم. یکی از بهترین این ابزارها، سایت Image Compressor است، که با حفظ کیفیت عکس حجم آن را کم می کند.

ویدئو و پادکست ها را مستقیما در سایت قرار ندهیم

زمانی که می خواهیم یک ویدئو یا پادکست را برای تکمیل محتوا در سایتمان قرار دهیم، بهتر است آن را به طور مستقیم در سایت بارگزاری نکنیم. به طور مثال ما می توانیم ویدئوهایمان را در سایت آپارات بارگزاری کنیم و لینک آن را در سایت خودمان قرار دهیم.

در انتخاب قالب دقت کنیم

یکی دیگر از عوامل موثر در سرعت سایت، نوع قالبی هست که برای آن سایت استفاده میکنیم. در انتخاب قالب سایت، باید سراغ قالب هایی برویم که اصول کدنویسی را رعایت کرده اند.

تعداد ریدایرکت ها را کاهش دهیم

هر چقدر تعداد ریدایرکت های سایت ما بیشتر باشد، سرعت سایت کم تر می شود و کاربر باید انتظار زیادی برای لود صفحات سایت بکشد.

سایت را بروز نگه داریم

برای اینکه سرعت سایتمان را افزایش دهیم، بهتر است همیشه آن را به روز نگه داریم. یکی از کارهایی که باید در بروزرسانی سایت به آن دقت کنیم، بهینه سازی محتوای صفحه اصلی سایت است که باید به صورت دوره ای به روز شود.

از Cache استفاده کنیم

برای کوتاه شدن مسیر پردازش داده های سایت، بهتر است از کش (cache) استفاده کنیم. کش مرورگر اطلاعات زیادی را در خود ذخیره می کند، و باعث می شود هنگامی که کاربر برای بار چندم وارد سایت ما می شود، نیازی نباشد صفحه به طور کامل لود شود. این کار تاثیر زیادی بر بالا بردن سرعت سایت دارد. جالب است بدانید YSlow یکی از بهترین ابزارهای مدیریت کش مرورگر است.

فایل های بزرگ را فشرده کنیم

فایل های بزرگ Javascript, css, html سرعت سایت را به صورت چشمگیری کاهش می دهند. اگر حجم این فایل ها از حد استاندارد بیشتر است باید هر چه سریعتر آن ها را فشرده سازی کنیم.

کدهای سایت را کوچک کنیم

یکی از کارهایی که باید برای افزایش سرعت سایتمان انجام دهیم، حذف کدهای اضافه و از بین بردن فضای خالی بین آن ها است.

آنچه در این مقاله درباره ی اهمیت سرعت سایت آموختیم:

  • سرعت سایت یکی از عوامل مهم در رتبه بندی سایت است.
  • سرعت بالای سایت باعث ایجاد تجربه کاربری خوب می شود، و سرعت کند سایت باعث ایجاد یک تجربه کاربری بد می شود.
  • سرعت لود صفحات سایت تاثیر زیادی بر نرخ تبدیل دارد.
  • بالا بردن سرعت سایت تاثیر مثبت زیادی بر سئو سایت دارد.
  • نرخ پرش، یکی از پارامترهای مهم رتبه بندی سایت است که سرعت سایت تاثیر زیادی روی آن دارد. یعنی هرچه سرعت سایت کمتر باشد نرخ پرش بیشتر می شود و هرچه سرعت سایت بیشتر باشد نرخ پرش کمتر می شود.
  • برای افزایش سرعت لود صفحات سایت باید در انتخاب هاست دقت کنیم و پیوسته وزن صفحات را بررسی کنیم.
  • ابزارهای مختلفی برای تست سرعت سایت وجود دارند که GTmetrix و WebpageText از بهترین این ابزارها هستند.
  • ابزار GTmetrix، مواردی که باعث کند شدن یک صفحه شده اند را به ما نشان می دهد و برای افزایش سرعت لود صفحات راه حل را پیشنهاد می کند.
  • WebpageText یکی از سریع ترین سایت های تست سرعت سایت است.
  • برخی از اقداماتی که باید برای بالا بردن سرعت سایت انجام دهیم، عبارتند از: کاهش حجم عکس ها، فشرده سازی کدها، کوچک سازی فایل های بزرگ، استفاده از کش مرورگر، به روز نگه داشتن سایت و انتخاب قالب مناسب.

در این مقاله سعی داشتیم عنوان کنیم که چرا سرعت سایت تاثیر زیادی بر موفقیت سایت ما دارد.