تفاوت سایت استاتیک با داینامیک

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک

تفاوت سایت استاتیک با داینامیک

اصولا سایتهای ایستا یا استاتیک، سایتهایی هستند که ضرورتی برای تغییر مداوم اطلاعات آنها احساس نمی شود. اینگونه وب سایتها معمولا تنها جهت معرفی کاربرد دارند. عملیات به روز رسانی محتوای سایت به ندرت صورت می پذیرد و نیازی به ارائه خدمات به هر شکل به صورت آنلاین در اینگونه سایتها دیده نشده است. مسلما هزینه های طراحی سایت و همچنین نگهداری و به روزآوری اینگونه سایتها کمتر بوده و بطور کلی برای هر شخص، شرکت و یا سازمان کوچک کاربرد خواهد داشت.
در مقابل سایتهای پویا نیاز شدید به تغییر مداوم اطلاعات و محتوا داشته و بنا به نیازمندی و کاربرد سایت، طراحی و توسعه می یابند. هزینه های طراحی سایت داینامیک و نگهداری اینگونه وب سایتها غالبا زیاد بوده و بدون در نظر گرفتن توجیه مالی، ایجاد چنین سایتهایی منطقی به نظر نمی رسد.

برای یک شرکت که دارای کالا و خدمات خاصی هست، چه نوع وب سایتی مناسب است، استاتیک یا داینامیک؟
اگر هدف از داشتن وب سایت برای این شرکت، تنها معرفی کالا و خدمات آن است، طراحی سایت بشکل استاتیک نیاز آن شرکت را برآورده می سازد، اما اگر نیاز به تغییر مداوم اطلاعات سایت، و امکان ارسال خبرنامه و یا مثلا امکان پرکردن فرمهای خاصی برای بازدید کنندگان سایت می باشد، نوع داینامیک نیاز شما را برآورده می سازد.

تفاوت سایت استاتیک با داینامیک

وب سایت های استاتیک معمولا با فرمت و زبان html یا Java ,… ساخته می شوند.در این صفحات امکان اتصال به بانک اطلاعاتی و ایجاد تغییر و ویرایش سایت بصورت آنلاین ممکن نیست. این صفحات باید در کامپیوتر برنامه نویس توسط نرم افزار های ویرایشگر Edit شوند.
فرض کنید یک سایت خبری دارید. برای هر خبر باید صفحه تان را در کامپیوتر ویرایش کنید.به اینترنت وصل بشید.صفحه قبلی را پاک کنید و صفحه جدید را به جاش بگذارید.از همه مهمتر اینکه این صفحات قابلیت نگهداری اطلاعات وارد شده بصورت آنلاین را ندارند…
ولی در سایت های دینامیک (مثل انجمن ها و فروم ها) با فرمت هایی مثل PHP ,ASP,CGI و… کار می کنید. شما با اتصال وب سایت به یک بانک اطلاعاتی مثل MS sql ,MY sql , Access و…بصورت آنلاین سایت خود را ویرایش می کنید .داخل سایت عضو می شوید و فعالیت می کنید مثل سرویس های وبلاگ که دینامیک (پویا) هستند. مهمترین خاصیت این صفحات نگهداری و ذخیره اطلاعات بصورت آنلاین است.
تفاوت سایت استاتیک با داینامیک
۱- سایت های استاتیک قابلیت ویرایش توسط مدیر سایت را ندارند در صورتی که سایت های داینامیک با یک آموزش دو ساعته مدیر سایت کل سایت را ویرایش می کند
۲- سایت های استاتیک سریعتر لود می شود
۳- سایت های داینامیک سریعتر از سایت های استاتیک آپدیت می شوند.
۴- شرکت هایی که سایت استاتیک دارند حتما یک نفر مستقیم و متخصص برای آپدیت باید استخدام کنند در صورتی که در طراحی سایت داینامیک حتی منشی نیز کفایت می کند.
۵- زبان برنامه نویسی سایت استاتیک html است ولی در سایت های داینامیک علاوه بر زبان Html از asp,asp.net,php و ……
۶- کسانی که نیاز به اکشن در سایت شان دارند مانند دکمه خرید آنلاین فقط سایت داینامیک باید داشته باشند