طراحی سایت پارالاکس چیست؟

parallax0

طراحی سایت پارالاکس

پارالاکس در لغت به معنی اختلاف منظر است اما در طراحی سایت پارالاکس به معنی تکنیک‌های پیمایش در صفحه برای عمق بخشی به وب سایت می باشد. احتمالا این سوال برای شما پیش می آید که تکنیک های پارالاکس یعنی چه؟

parallax1
تکنیک پارالاکس بر پایه استفاده از کدهای HTML5 و CSS3 و Jquery می باشد و از میان شیوه‌های طراحی وب، به جرئت می توان گفت پارالاکس (Parallax)  یکی از قدرتمندترین و شگفت‌انگیزترین شیوه های طراحی سایت به حساب می آید و در یک سال اخیر احتمالا نمونه‌های متعددی از این طراحی را دیده‌ اید. تکنیک پارالاکس در سال های گذشته در بازی های کامپیوتری دوبعدی دیده بودیم. حالا از همان تکنیک در طراحی وب سایت برای زیبا تر شدن و کاربر پسند شدن استفاده می شود. طراحی سایت پارالاکس بعد از طراحی سایت ریسپانسیو پرطرفدارترین تکنیک طراحی سایت به شمار می رود. برای اینکه با مفهوم Parallax Scrolling بهتر آشنا شوید می توانید به سایت سونی رفته که با scroll کردن متوجه این تکنیک شگفت آور خواهید شد.

طراحی پارالاکس برای ساختن یک وب سایت تبلیغاتی و برای ایجاد یک سایت خبری یا یک سایت شخصی که کاربر باید هر روز به آن مراجعه کند کاملا  نامناسب است؛ به عبارتی کاربر از اینکه گاه غافلگیر شود و با اسکرول کردن، فرایندهای متفاوتی را ببینید، لذت می برد اما اگر هر روز  مجبور به این کار باشد، مسلما از این تکرار خسته می شود.

سایت‌های زیادی با طراحی پارالاکس طراحی شده‌اند که در طراحی برخی از آن ها هوشمندی خاصی دیده می‌شود! در گونه موفق این سایت ها، طراح به خوبی از آن برای تحت تأثیر قراردادن و بیان مفهومی یک محصول، کارهای یک شرکت، فرایند یا مقصود خود استفاده کرده است. بهتر است بگوییم طراحی یک سایت زیبا برای شرکتها بصورت پارالاکس صورت می گیرد.

parallax

زیباترین سایت های پارالاکس (Parallax)

نگاهی به سایت  لکسوس بیندازید! همانطور که ملاحظه می فرمایید در این سایت طراح به خوبی توانسته پیچیده بودن روند طراحی صنعتی و آمیخته بودن مهندسی و هنر را با یک طراحی پارالکس به ما نشان دهد.خلاقیت به کار رفته در سایت لکسوس و یا وب سایت دیگر همچون سونی شما را متوجه این قابلیت می کند.

اگر مسحور این نوع طراحی شده اید، باید بدانید که نباید فقط به قصد داشتن یک طراحی پارالاکس، یک پروژه را سفارش دهید و تصور کنید با یک طراحی متفاوت می‌توانید چشم‌ها را به خود خیره کنید! برای مؤثر بودن یک طراحی پارالاکس، شما ابتدا باید روی مفهوم مورد نظر خود کار کنید.

نحوه استفاده از Parallax در طراحی سایت

در نظر داشته باشید که اکثر کاربران با تلفن همراه هوشمند خود به مرور اینترنتی می پردازند و شاید این دستگاه ها این گونه سایت ها را پشتیبانی نکنند. بهتر است با در نظر گرفتن رضایت کاربران اقدام به طراحی این گونه سایتی بکنید. نکته دیگر این است که طراحی parallax scrolling با استفاده از CSS3 و یا javascript امکان پذیر است که هرکدام معایبی را به دنبال دارند. مشکل CSS3 این است که در مرورگرهای InternetExplorer8 به بالا پشتیبانی می شود و این باعث می شود کاربرانی که از نسخه های قدیمی تر استفاده می کنند نتوانند سایت شما را ببینند. اگر از javascript برای طراحی پارالاکس استفاده کنید مشاهده می کنید که زمان بارگزاری وب سایت شما به شدت افزایش یافته و باعث می شود کاربرانی که از اینترنتی با پهنای باند پایین استفاده می کنند از دیدن سایت شما منصرف شوند.

مزایای استفاده از طراحی پارالاکس (Parallax)

  • دادن عمق و حرکت و در نهایت زیبایی به صفحات سایت
  • استفاده از حرکت جهت معرفی محصولات، خدمات و تاریخچه فعالیت های شرکت
  • توقف بیشتر بازدیدکنندگان در صفحه اصلی سایت شما
  • تحریک حس کنجکاوی بازدیدکنندگان برای بازدید از کل صفحه و خواندن مطالب سایت شما

 

گروه انفورماتیک کیان تک با استفاده از روش های نوین در طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت ، بهترین ایده ها و راهکار ها را برای بهبود کسب و کار شما ارائه می دهد.