عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت

wordpress-hacked

عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت

وقتی که سایت در دسترس نباشد (اصطلاحا Down باشد)، رتبه سایت کاهش پیدا می کند. هدف اصلی همه وبمسترها رسیدن به صفحه اول نتایج موتورهای جستجو می باشد، تمامی وبمسترها تلاش میکنند تا در صفحه اول گوگل رتبه خوبی را کسب کنند. گاهی اوقات ممکن است با اینکه تلاش زیادی برای رسیدن به رتبه اول انجام میشود اما به یکباره رتبه سایت نسبت به قبل کاهش شدیدی پیدا کند. یکی از این دلایل هک شدن سایت می باشد. زمانیکه بازدید از یک سایت برای کاربران مضر باشد موتورهای جستجوگر گوگل بلافاصله آن سایت را مسدود می کنند و رتبه آن را در نتایج جستجو کاهش می دهند و یا حتی آن را حذف می کنند.

چرا هکرها هک می کنند؟

به نظر شما چرا هکرها سایتی را هک می کنند؟ هکرها برای خوش گذرانی هک نمی کنند بلکه بسیاری از آنها می خواهند جیب وبمستران را خالی کنند، آنها می خواهند خیلی سریع به منافعی که می خواهند برسند. در واقع آنها به دنبال کسب اطلاعات حسابهای بانکی و هویتی هستند به همین دلیل به آنها مجرمان اینترنتی گفته می شود. متاسفانه هکرها بجای اینکه کار خود را در یک شرکت به خوبی انجام دهند تا به شهرت برسند، تصمیم میگیرند که به سیستم ها و سایتهای دیگران نفوذ کنند.

هکرها برای انجام اینکار یک نرم افزار که دارای اشکال (bug) می باشد را شناسایی می کنند و سپس نرم افزاری می نویسند که از این اشکال سوء استفاده می کند و سپس نرم افزاری که نوشتند را برای افراد و یا سایت های بی اطلاع که از باگ، اطلاعی ندارند ارسال می کنند و در نهایت موفق به هک آن می شوند. هنگامی که یک هکر به سایت شما دسترسی پیدا کرد می تواند به روی سایت اسپم و یا ویروس نصب کند و با این روش سایت را خراب کند.

یک سایت چگونه آسیب پذیر می شود؟

لازم است بدانید که یک وب سایت سالم سایتی است که نیاز به نگهداری و پشتیبانی مداوم دارد و اصلا صحیح نیست که یک سایت راه اندازی کنید و دیگر به آن کاری نداشته باشید. امروزه بسیاری از سایت ها، از سیستم مدیریت محتوای وردپرس که یک نرم افزار مدیریتی متن باز است، استفاده می کنند. اما این به این معنی است که هرگونه آسیب پذیری که درون هسته سیستم مدیریت محتوای وردپرس، قالب ها و یا افزونه ها وجود داشته باشد به صورت عمومی اعلام خواهد شد. اگر در بروزرسانی سیستم مدیریت محتوا و همچنین افزونه ها و قالب هایی که درون این سیستم مدیریتی نصب شده است غفلت کنید، ممکن است مورد حمله هکرها قرار گیرید.

تفاوت بین اسپم و نرم افزار مخرب در چیست؟

هک ها را می توان به دو بخش تقسیم کرد : ۱٫ هرزنامه یا اسپم ۲٫ تروجان
همه ما با ایمیل های اسپم آشنا هستیم. چه کسی این اطلاعات هرز را می خواند و به محتوای آنها دقت می کند؟ همه ی افراد قبل از خواندن ایمیل های اسپم آنها را حذف می کنند.
سایت های اسپم، سایت هایی هستند که به سایت های کلاهبردار لینک می دهند و شامل متون هرز هستند. این نوع اسپم ها ممکن است حتی بدون اطلاع شما اتفاق بیفتند. خیلی وقت ها ممکن است با استفاده از لینکی مخفی که در کدهای سایت قرار داده اند، کاربران سایت را به سایت های کلاهبرداری مورد نظر انتقال دهند.
نرم افزارهای مخرب از سیستم و یا سایت برای گسترش خود استفاده می کنند. آنها از کامپیوتر به عنوان منبعی عظیم برای انتشار ویروس ها و اسپم ها در فضای مجازی استفاده می کنند. و پس از این انتشار گسترده شروع به برداشت اطلاعات حساب و اطلاعات کاربری قربانیان خود می کنند که سایت هک شده و وبمستر آن به عنوان سارق جلوه داده خواهد شد. لازم است که بدانید عدم دسترسی سایت، کاهش رتبه سایت را در پی دارد.

سایت شما به لیست سیاه گوگل اضافه شود

اگر گوگل احساس کند که سایتی دارای نرم افزار مخرب و اسپم است، بلافاصله آن سایت را به لیست سیاه خود اضافه می کند. به اصطلاح سایت را قرنطینه می کند. برای این کار سایت را نشانه گذاری می کند و یا از نتایج جستجو حذف می کند. این یعنی رتبه سایت کاهش پیدا خواهد کرد.
این اتفاق روزانه برای ۱۰۰۰۰ سایت می افتد. اگر سایت وارد لیست سیاه گوگل شود، تقریبا ۹۵ درصد ترافیک خود را از دست می دهد که رقم بسیار بالایی است.
گوگل با قدرت تمام سعی در جنگیدن و حذف سایت های اسپم و مخرب با استفاده از الگوریتم های موتور جستجوگر خودش دارد.
چگونه متوجه هک شدن سایت شویم؟
اگر هنگام جستجوی سایت، درون موتور جستجوگر گوگل با صفحه ای مانند عکس زیر مواجه شدید، یعنی اینکه سایت هک شده است :

 

عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت

هنگامی که بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید با صفحه ای مانند عکس زیر مواجه خواهید شد:

عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت

هنگامی که کاربران سایت ، تمایل به مشاهده سایت داشته باشند، اگر با این صفحه مواجه شوند و متوجه هک شدن سایت شوند، به تجارت و کسب و کار آن سایت لطمه و آسیب شدیدی وارد می شود. دیگر کاربران به سایت اعتماد نداشته و شاید هرگز مجددا به آن مراجعه نکنند!

اگر مدیر سایت در ابزار وبمسترتولز حساب کاربری داشته باشد، گوگل یک هشدار مبنی بر هک شدن سایت به وی خواهد داد. همچنین این پیغام به حساب های دامنه نیز ارسال می شود.

چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم و یا آن را رفع کنیم؟

برای جلوگیری از هک شدن سایت،  باید تمام نکات امنیتی را در هاست سایت خود لحاظ کنیم. همچنین پشتیبانی قوی داشته باشیم تا دائما سایت را بروز کنیم. لذا فراموش نکنید که به بخش پشتیبانی قرارداد خود اهمیت بدهید و لزوم هزینه کردن برای آن را درک کنید. بهتر است بدانید که اهمیت پشتیبانی سایت از طراحی سایت بسیار برتر بوده و عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت شما را در پی خواهد داشت. امیدواریم که این مقاله عدم دسترسی سایت کاهش رتبه سایت برای شما دوستان مفید و ارزشمند باشد.